ساخت اسکلت فلزی : مشخصات مکانیکی فولاد برای ساخت اسکلت فلزی کدام است ؟

ساخت اسکلت فلزی

در ساخت اسکلت فلزی باید از چه فولادی استفاده شود ؟ استفاده از فولاد در اسکلت فلزی به صرفه تر است یا اسکلت بتونی ؟ قیمت اسکلت فلزی چقدر است ؟ قیمت فولاد چقدر است ؟

تا سال 1960 تنها نوع مورد استفاده از فولاد در امر ساختمان سازی ، فولاد کربن دار نرمه یا فولاد ساختمانی بود . هرچند که سایر انواع فولاد تا آن سال ها شناخته شده و مور د تولید قرار گرفته بود . لیکن هنوز آزمایشات لازم برای مشخصات مکانیکی ، جوش پذیری و رفتار اعضای ساخته شده از آنها به حد تکامل نرسیه بود . امروزه با استاندارد شدن انواع مختلف فولاد و تولید الکترود های مناسب برای جوشکاری آنها ، اجازه استفاده از انواع مختلف فولاد در امر ساختمان سازی و پل سازی در ایین نامه های معتبر داده شده است . مهمترین خاصیت مهندسی فولاد ، نمودار تنش – کرنش آن در آزمایش کشش می باشد که از روی این نمودار ، تنش تسلیم یا تنش جاری شری شدن فولاد به دست می آید . فولاد ها بر حسب مشخصات مکانیکی و موارد مصرف توسط موسسات استاندارد کشورهای مختلف تولید کننده فولاد استاندارد شده و نام مخصوصی برای آنها انتخاب میوش. هرچند که نام انتخابی انصرافی کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد لیکن بررسی مشخصات مکانیکی فولاد های تولیدشده توسط کشورهای مختلف نشان می‌دهد که خواص مکانیکی فولادها یک طبقه یکسان می باشد .

فولاد کربن دار برای ساخت اسکلت فلزی

فولاد کربن دار به فولاد ی اطلاق می شود که علاوه بر آهن حداکثر درصد کربن و آلیاژهای مختلف آن ، به قرار ذیل می باشد :

الف : کربن 1/7 درصد ب : منگنز 1/65 درصد پ : سیلیکن 0/6 درصد ت : مس 0/6 درصد

کربن و منگنز عناصر اصلی ( برای ساخت اسکلت فلزی ) افزایش مقاومت نسبت به آهن خالص می باشند . انواع مختلف فولاد در حد فاصل آهن خالص با صفر درصد کربن و چدن با 1/7 درصد کربن قرار دارند . این فولادها به چهار رده کم کربن ( مقدار کربن کمتر از 0/15 درصد ) کربن ملایم ( 0/15 الی 0/29 درصد ) کربن متوسط ( 0/3 تا 0/59 درصد ) و پر کربن ( 0/6 تا 1/7 درصد تقسیم میشوند .

فولاد نرمه

فولادهای کربن دار ساختمانی در رده کربن ملایم قرار دارند و به آنها فولاد نرمه میگویند . افزایش درصد کربن باعث افزایش تنش تسلیم ، کاهش شکل پذیری و مشکل شدن جوشکاری می شود . در صورتی که درصد کربن 0/3 تجاوز نماید ، عمل جوشکاری پر خرج شده و احتیاج به پیش گرمایش ، پس گرمایش و الکترودهای مخصوص خواهد بود . با افزایش احتیاج به جوش پذیری بالاتر ، محدودیت های بیشتری برای درصد کربن وضع گردیده است .

فولاد های پر مقاومت کم الیاژ

این فولادها با افزایش مقادیر ناچیزی الیاژ نظیر کرم ، کلمبیم مس منگنز ، مولیبدن ، نیکل ، فسفر و انادیم زیر کنیم به فولادهای کربن دار به دست می آیند .

فولاد های آلیاز دار آب دیده باز پخت شده

اگر فولادهای پر مقاومت کم آلیاژ را آب داده و سپس باز پخت نماییم ، تنش تسلیم آن به 5500 الی 7600 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می رسد .

مقایسه اسکلت فلزی و اسکلت بتنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس