ساخت اسکلت فلزی پارس دژ – اسکلت فلزی پارس دژ – steel structure


ساخت اسکلت فلزی ساختمان

ساخت اسکلت فلزی چگونه است ؟ اسکلت فلزی چیست ؟

اسکلت فلزی چیست ؟ مزایای اسکلت فلزی نسبت به روش های دیگری ساختمان سازی چگونه است ؟ معایت اسکلت فلزی چیست ؟ برای تقویت اسکلت فلزی باید چه کارهایی انجام شود ؟

اسکلت فلزی چیست ؟

نصب و راه اندازی سازه های فلزی ( اسکلت فلزی )  شامل مونتاژ اجزای فولادی تیر و ستون به صورت یک قاب در محل اجرای پروژه است.
این فرایندها شامل بلند کردن و قرار دادن اجزا ( پی و فنداسیون ، ستون و تیر ، تیرهای فرعی ، پله باربند و سقف )   در موقعیت ، سپس اتصال آنها به یکدیگر است.انواع اتصالات مربوط به ساخت اسکلت فلزی را میتوان در موارد زیر دسته بندی کرد .

1- اتصالات پرچی در اسکلت فلزی

2- اتصالات پیچی

3-اتصالات جوشی در  اسکلت فلزی

4- اتصالات خمشی

 5- اتصالات فلنچی

به طور کلی اتصالات اصلی اسکلت های فلزی از طریق پیچ و مهره حاصل می شود اما گاهی اوقات از جوشکاری نیز در محل استفاده می شود.

تعریف جوشکاری : جوشکاری عبارت است از اتصال و یکپارچه کردن قطعات فلزی به طور اعم و فولادی به طور اخص به کمک حرارت ، فشار و یا ترکیبی از حرارت و فشار . در هر فرآیند جوشکاری عوامل زیر مورد نیاز است :

1- منبع ایجاد گرما و یا فشار

2- فلز مادر و یا فلز پایه

3- فلز پر کننده یا فلز جوش

قبل از اتمام پیچ و مهره ، چارچوب مونتاژ شده باید تراز شود و سازه تحویل پیمانکار اصلی شود.

تاریخچه اسکلت های فلزی

استفاده از فلز به عنوان مصالح سازه ای ، به ساخت یک پل قوسی در انگلستان به دهانه 30 متر با استفاده از اعضای چدنی بین سال های 1377 تا 1779 بر میگردد . بین سال های 1780 تا 1820  میلادی ، پل های چدنی متعددی به همین شیوه ساخته شد . تیر اصلی این پل ها ، خرپاهای قوسی با اعضایی از جنس چدن بود و چدن برای ساخت زنجیرهای و و آویز ها های پل های معلق اولیه تا حدود سال های 1840 مورد استفاده قرار میگرفت .

 اسکلت های فلزی به چند گروه تقسیم می شوند ؟
سازه های فولادی به سه گروه اساسی طبقه بندی می شوند :
1- الف : اسکلت فلزی های طبقه بندی شده که مجموعه ای از اعضای محوری ، خمشی و یا محوری – خمشی می باشند .
2-ب : اسکلت فلزی های پوسته ای که در اعضای آنها نیروهای محوری قالب است .

3- اسکلت فلزی های معلق که در اعاضی آنها نیروهای کششی حاکم است .

ساختمان های اسکل فلزی قاب بندی شده
اکثر ساختمان های متداول دارای اسکلت قاب بندی شده می باشند . سازه های قاب بندی شده ترکیبی از تیر ها و ستون ها می باشند که با استفاده از اتصالات صلب و یا ساده به یکدیگر متصل شده اند .
سازه های اسکلت فلزی پوسته ای
سازه های اسکلت فلزی پوسته ای به صورت گوناگون از قبیل منابع نگه داری مایعات و گازهای تحت فشار ، سیلوها ، سقف های گنبدی ، و موارد مشابه در عمل مورد استفاده قرار میگیرند .

مشخصات مکانیکی برای ساخت اسکلت های فلزی

فولاد از مهمترین مصالح ساختمانی می باشد . مشخصات مهم فولاد که آن را نسبت به سایر مصالح ساختمانی ممتاز ساخته است ، مقاومت زیاد ، شکل پذیری ، و یکسان بودن مقاومت آن در فشار و کشش می باشد .  در کنار مزایای فوق ، فراوانی معادن سنگ آهن نیز از عوامل موٍثر در عمومیت یافتن مصرف فولاد می باشد .  فولاد مناسب برای ساخت اسکلت فلزی به صورت سنگ آهنو ( هماتیت ، ماگنتیت ، لیمونیت ، پیریت و غیره ) در طبیعا یافت می شود . سنگ آهن مورد نیاز برای ساخت اسکلت های فلزی به کمک کک و و اکسیژن در کوره های بلند با درجه حرارت زیاد احیا می شود . حاصل کار کوره بلند آهن پر کربن با کربنی در حدود  3 تا 4/25 درصد می باشد که به آن آهن خام میگویند . آهن خام مجددا مورد تصفیه قرار میگیرد تا کربن های زیاد و سایر ناخالصی ها آن گرفته شود . هم چنین در طی این عمل آلیاژهای مختلفی نظیر مس ، نیکل ، کرم منگنز ، و.. به آن اضافه می شود تا خواص مورد نیاز در مقابل خوردگی و خستگی بدست آید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس