سوله سبک خرپایی

سوله سبک خرپایی

یکی از انواع سوله ها و همچنین بروز ترین آنها سوله سبک خرپایی میباشد. سوله های سبک خرپایی را مثل سوله های تیر ورقی با ورق فولادی میسازند ( st37 ) با این تفاوت که که این ورق ها در درجه اول با ابعاد های مختلف و طبق محاسبات انجام شده تبدیل به پروفیل میگردد و سپس با چیدمان خواصی و با روش های خواص جوشکاری و استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل میگردند.

مهم ترین و اصلی ترین عملی که در انواع سوله ها ی خرپایی انجام میشود ، چیدمان فولاد و سبک نقاط اتصال آن میباشد. بگزارید کمی بیشتر توضیح بدم:

در گذشته در انواع سوله ها فقط روش تیرورقی مرصوم بود، روش تیرورقی قدیمی ترین روش سوله میباشد و به همین خاطر این سوله مهندسی بسیار ابتدایی دارند و عملا هرچقدر که دهانه سوله بزرگنر میشد و بار های جانبی بیشتر میشد ، مهندسین از فولاد بیشتر و با ضخامت های بیشتر استفاده میکردند که سوله را به استقامت لازم برسانند و در واقع سوله ایمن باشد، اما برعکس از موضوع مهندسی سوله های خرپایی از انواع سوله ها ی دیگر بروز تر و پیچیده تر میباشد ، به طوری که در این سازه ها بشدت مصرف فولاد کاهش پیدا کرده و در نتیجه وزن کل سازه به صورت چشم گیری پایینتر آمده در صورتی که استقامت آن همچنان در بهترین حالت باقی مانده است و با توجه به مصرف کمتر فولاد باز از لحاظ استقامت هیچ خللی به ایمنی و استانداردی سازه وارد نشده است. اگر بخواهم بهتر بگویم، در سازه های خرپایی وزنهای وارد بر سازه ( بار برق – بار باد – زلزله – جرثغیل – و… ) به صورت مساوی در تمام قسمتهای سازه تقسیم میشود و این باعث میشود که برعکس سازه قدیمی تیر ورقی ، وزن فقط در یک جا متمرکز نشود، از همین رو توانسته ایم مصرف فولاد و قیمت تمام شده را به حد اقل برسانیم.

حوزه فعالیت گروه صنعتی پارس دژ :

  • طراحی و ساخت سازه­های فلزی جوشی و پیچ و مهره­ای
  • طراحی و ساخت سوله و سازه­های صنعتی
  • طراحی، تامین مصالح و اجرای سقف­های عرشه فولادی
  • اجرای فونداسیون، دیوار و سقف­های بتنی

ایران، تهران، بلوار فردوس شرق، بین خیابان های عقیل

 و حسن آباد، پلاک 361 طبقه سوم

021-44978547

021-44063084

021-44076535

instagram:parsdezh_co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس